Vysoké ceny pohonných hmot ohrožují fungování veřejné dopravy

Přidáno: 7. 3. 2022 6:39:39
Vysoké ceny pohonných hmot ohrožují fungování veřejné dopravy

Dopravci poskytující své služby v oblasti hromadné přepravy osob čelí jedné výzvě za druhou. Za poslední dobu se museli vypořádat s Covidovým útlumem (včetně rychlého přechodu na prázdninový režim), na podzim chybělo celé Evropě aditivum AdBlue bez kterého moderní motor ani nenastartuje, o trvalém chronickém nedostatku řidičů ani nemluvě. Vývoj cen pohonných hmot v posledním období však hrozí, že už tak těžce zkoušené dopravci prostě nepřežijí a své linky v MHD či příměstské (a dálkové) dopravě osob opustí.


Situaci komentuje majitel dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil: „Dobře vedené společnosti v dopravě vydrží opravdu hodně. Když se ale sejde kritických faktorů v jednom čase velké množství, může dojít k vlně krachů v oblasti přepravy osob. Důsledky lze pouze odhadovat, ale doprava lidí je takovou „krví ekonomiky“, a ta když přestane proudit, pohyb země ustane.

O ranách minulých měsíců (covid, karantény, AdBlue, chronický nedostatek řidičů) zde ani nemá cenu mluvit. Teď jsme se všichni zapojili do přepravy uprchlíků z ukrajinských hranic. To není ani tak o autobusech ale hlavně o řidičích, kteří jsou schopni ke svým běžným náročným šichtám ještě urazit skoro 2 tisíce kilometrů ve složitých podmínkách válečného stavu. Všichni pomáháme jak můžeme, od nás z Busline se na Ukrajině otočil každý kdo mohl. Dvakrát se tam v uplynulém týdnu vypravil pomáhat i můj otec, kterému brzy bude 76.

Avšak v brzké době to budou sami dopravci, kdo budou potřebovat pomoci. Buď snížením (zastropováním) spotřební daně z pohonných hmot anebo na úrovni municipalit otevřením dopravních smluv a zkrácením intervalu pro valorizaci fakturované ceny. V současné době to je ve standardních desetiletých smlouvách nastaveno tak, že se valorizuje zpětně vždycky za rok. Pokud ale jeden ze základních vstupů vyskočí z týdne na týden o 40% (a nikdo neví kde se růst zastaví), může se stát, že se spousta dopravců řádné valorizace ani nedočká. Důsledky uzavření provozu hromadné dopravy osob si jistě každý umí domyslet sám,“ varuje Vyskočil.


DOPORUČUJEME
Všechna práva vyhrazena ©2013-2019 Busline a.s., tvorba webu: InGenius
Busline a.s. - Comfort in Time